Motor Yatak Sarması

Motor Yatak Sarması

Motor yatak sarması araç sahiplerinin karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biridir. Motor yatağı içinde sert ve sağlam metal alaşımdan yapılmış dişli ve parçalar bulunur. Metal olarak yapılmış olan her bir parçanın bu sistem içinde çok önemli görevi bulunmaktadır. Motorun performansını artırmak ve gücünü korumak için motor yağı kullanılır. Kullanılan bu yağın belli aralıklarla gözden geçirilmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Kontrol işlemi aksatılır veya ihmal edilirse sürtünme ve ısınmaya bağlı olarak çok önemli sorunların ortaya çıkması söz konusu olur.

Motor yağı çok özenle üretilmiş bir madeni yağ türüdür. Bu yağın kullanımı sayesinde motor parçalarının bir bütün olarak kalması ve partikül üretmemesi sağlanır. Aynı zamanda motorun sürtünme etkisi ile ısınması da önemli bir problemi beraberinde getirebilmektedir. Bu türden problemlerin önüne geçebilmek adına motor yağının düzenli olarak kullanılması gerekir. Aracın kullanılırken çok fazla zorlanmamasına da dikkat etmek gerekir. Doğru vites ve doğru hız tercihleri de burada önemlidir. Bir başka önemli konu ise özellikle rampalarda araçların aşırı zorlanmaması konusudur. Aracın eksiklerini tamamlamak ve kontrol konusun aksatmamak gerekir. Rutin kontrollerin araç için bir çözüm fırsatı yarattığını söylemek gerekir.

 

Motor Yatak Sarması

Motor Yatak Sarması Belirtileri Nelerdir?

Motor Yatak Sarması Belirtileri Nelerdir?

Motor Yatak Sarması ortaya çıkmadan önce bazı belirtiler ortaya çıkar bu belirtileri yakaladığınız anda çözüm bulabilirseniz motorun daha büyük sorun yaşamasının önüne geçebilirsiniz. Subap sistemleri, silindirler ve yatakları, eksantrik dişlisinde oluşan sorunlar bazen bu konuda yatak sarmasına kadar giden bir sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Yatak sarmasının oluşumu öncesinde genellikle vuruntu şeklinde ses duymanız söz konusu olabilir belirtilen bölgelerden gelen vuruntu sesine dikkat etmek gerekir. Sürücüler bu tür seslere kulak vererek daha büyük sorunların ortaya çıkmasına engel olabilir.

Araç motoru aracın kalbi gibidir ve bu sistemde çok yoğun bir çalışma söz konusu olur. Metal parçaların sürtünmesi bazen partiküllerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebeple motor parçalarının zarar görme ihtimali ortaya çıkar. Isınma ve sürtünmeye karşı motor direncini sağlayan motor yağı ise araç sahiplerinin bu konuda güvendiği en önemli unsur olmak durumundadır. Araçlar çalışırken araç motorunun çok yoğun şekilde işlediği bilinir bu işleme esnasında sürtünmenin etkisiyle motor yatağında deformasyon sorunları oluşmaktadır. Yatak sarması sorunu bu şekilde açıklanır.

 

Motor Yatak Sarması Belirtileri Nelerdir?

Motor Yatak Sarması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Motor Yatak Sarması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Motor yatak sarması sorunu ortaya çıktığında araç artık çalışmaz hale gelmiş demektir. Vuruntu sesine önem vermenin anlamını bu şekilde anlamanız daha kolay olur. Artık yatak sarma işlemi gerçekleştiği için yapılabilecekler oldukça sınırlıdır. Servise ulaşmak veya çekici ile yakın serviste çözüm aramak seçenekler içindedir. Burada gerekli işleme motor rektefiye işlemi denir. Bu işlem esnasında motor indirilir ve motor, bileşenlere ayrılır. Sorunlu olan parçalar değiştirilir ve motor yatağı da dâhil olmak üzere her bir parça ve bileşen gözden geçirilir.

Yatak sarması durumunda aracın arıza durumu ve maliyet konusunda konuşmak yanlış olur. Ancak gerekli indirme ve demonte işlemi yapıldıktan sonra oluşan zarar hakkında objektif konuşmak söz konusu olur. Araç sorunlarını ve arızalarını giderecek donanıma sahip olan servisimiz bu sorunun çözümünde en ekonomik maliyetlerle size kolaylık sağlayacaktır. Değişim ve rektefiye çalışmalarında hızlı davranmak ve sorunun çözümüne odaklanmak gerekir. Kaliteli hizmet vermek ve maliyetleri düşürmek kadar aracın servisten bir an evvel çıkmasını sağlamak önemli konular arasında yer alır. Servisimiz bu konuda pratik çözümlerle size yardımcı olacak ve gereken desteği verecektir.

 

Motor Yatak Sarması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Sıkça Sorulan Sorular

Motor Yatak Sarması Ve Bizim Çözümlerimiz

Motor yatak sarması belirtileri ortaya çıktığında zaman kaybına en ufak bir tahammül bile yoktur. Araç motorlarının neredeyse en büyük sorunlarından biri olan yatak sarması, oldukça sorunlu ve maliyetli bir durum olarak karşınıza çıkabilir. Böylesine önemli bir durumda bir an evvel harekete geçmek ve mevcut sorunları gidermek için gerekli adımları atmak gerekir. Özellikle krank mili ve pistonların motor için çok önemli unsurlar olduğu bilinmektedir. Zamanla birlikte sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkan ısınma etkisi, aşınma ve tahribat konusunda birtakım sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Artık bu sorunlar sebebiyle çalışmaz duruma gelen motorlar, maddi manevi çok büyük bir zararın ve anormal durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Böylesine bir durumda önemli değişiklikler ve revizyon hizmetlerinin gereklilik olduğu bilinir. Bir takım belirtilere bakmak suretiyle, aracın henüz ilk aşamalarında sonucu daha makul ve avantajlı bir konuma taşımak mümkün olur. Maliyeti düşük tutup gerekli müdahalelerle birlikte, motorun ve parçalarının kurtulması söz konusu olur. Birtakım belirtileri gördükten sonra, insanların hemen harekete geçmesi ve üzerine düşen sorumlulukları bilmesi gerekir. Araç motorunda motor yağının çok gerekli unsur olduğu bilinirken, yağ eksilmesini işaret eden ışığın yanması, bu tip durumlarda sorunun erkenden tespitine ve arızaların daha uygun şartlarda giderilmesine yardımcı olur. Gerek araçtan gelen sesler gerekse de aracın rutin çalışması ve performansı sürücülerin kontrolü altında olmalıdır. Titremeler, sesler ve özellikle çalışma durumunda bir takım sorunlar ortaya çıktığında, bunların önemli bir belirti olarak kabul edilmesi gerekir. Motor yatak sarmasının maddi manevi çok külfetli bir sorun yarattığını belirtmek gerekir. Servisimiz her türlü yüksek standartlı hizmet konusunda insanlara güven vermiştir. Hizmet kalitemiz ve büyük bir gayretle sunduğumuz yüksek standartlı hizmetlerimiz, müşteri memnuniyetine her zaman çok büyük destek sağlamıştır. Motor yatak sarmasının giderilmesi ve bu konuda çözümler getirme açısından, çalışmalarımız örnek kabul edilebilir. Krank mili ve diğer motor parçalarının aşırı zarar görmeden tamir ve değişim işlemleri uygun şekilde yapılmalıdır. Bu sayede maliyetlerin düşmesi ve hizmet standartlarının daha da yükselmesi söz konusu olacaktır. Araç motoru için gerekli olan her bir parçanın tedarik değişim ve tamir hizmetleri, servisimiz tarafından en uygun şekilde müşterilere sunulmaktadır. Uzman kadromuz bu konuda bir sorun olduğunda, hemen oluşturduğu çözümlerle birlikte sorunu görür ve aracınız için gerekli işlemleri zamanında yapar.