Motor Suyu Neden Eksilir?

Motor Suyu Neden Eksilir?

Motor suyu neden eksilir dersek önce bu suyun ne olduğuna ve tam olarak ne işe yaradığına bakmak gerekir. Motor soğutma suyu olarak bilinen bu sıvı kış sürecinde antifriz desteği ile donması önlenen bir sıvıdır. Motorun sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayan unsurlardan biri de motor suyu olarak karşınıza gelmektedir. Sağlıklı bir araçta motor sıvısı yeterli derecede bulunur. Buna ek olarak donmaya karşı tedbir olarak antifriz takviyesine de dikkat etmek gerekir. Aracın yılın her döneminde sorunsuz çalışmasını istiyorsanız yağını ve suyunu kontrol etme deyimine uyan bir davranış göstermeniz gerekir.

Motor performansını artırmak en azından korumak için motorun ihtiyaçlarını eksiksiz olarak tamamlamak gerekir. Yağ ve su kaybı gibi sorunlar araçların sağlıklı çalışmasına engel teşkil eder. Motor suyunun eksilme sebeplerinden en başlıca olanlar içinde radyatör kaçağı gelir. Buna ek olarak en yoğun yaşanan sorunlar içinde üst kapak conta sorunu öne çıkabilmektedir. Yapılacak çok basit bir kontrol sayesinde, sorunun bu bahsettiğimiz durumlardan ortaya çıkıp çıkmadığını hemen anlamanız söz konusu olacaktır. Bu şekilde sorun çözümü daha kolay olacaktır.

 

Motor Suyu Neden Eksilir?

Motor Suyu Neden Eksilir? Sebepleri Nelerdir?

Motor Suyu Neden Eksilir? Sebepleri Nelerdir?

Motor suyu neden eksilir dersek ve sebepleri araştıracak olursak çok sayıda alternatif seçenek karşımıza çıkar. Su kaçağı olan sistemi incelediğiniz zaman kaçağın nedenini tam olarak anlamanız söz konusu olur. Yine de bu konuda doğru tespit için servis uzmanlarının tavsiye edilmesi daha akıllıca olacaktır. Kapakta, contada veya radyatörde sorunun tespiti yapılacak olursa kaçağın durumu ve boyutu hakkında daha doğru bilgiye sahip olmak söz konusu olur. Su kaçağı ile ilgili doğru tespit yapılacak olursa soruna müdahale etme konusunda da önemli bir şansa sahip olmak söz konusu olur.

Motor suyu motorun ısısını alma, soğutma ve ısı dengeleme görevi görür. Kış mevsiminde bu sıvının kullanılabilmesi için donma derecesi çok düşük olan antifriz kullanılır. Aksi takdirde donma söz konusu olur ve buzun şişme etkisi sistemlerde çatlama dâhil olmak üzere benzer sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Kontrol esnasında motor su hortumunun gözden geçirilmesinde de fayda vardır. Bazı durumlarda hortumun su kaçırdığını tespit etmek söz konusu olmuştur. Su deposunda ortaya çıkan çatlakların benzer sorunlar ortaya çıkarması da mümkün olabilmektedir.

 

Motor Suyu Neden Eksilir? Sebepleri Nelerdir?

Motor Suyu Neden Eksilir Ve Bu Durumda Ne Yapmak Gerekir?

Motor Suyu Neden Eksilir Ve Bu Durumda Ne Yapmak Gerekir?

Motor suyu neden eksilir sorusuna cevap verirken bu gibi durumlarda neler yapılabileceğine de göz atmanız tavsiye edilir. Contadan veya kapaktan kaynaklanan sorunun çözümü çok zor değildir. Değişimle beraber bu sorunu çözmek gerekir. Sorunun kaynağı radyatör ise bu sorunu gidermede kullanılan ürünler piyasada satılmaktadır. Hortum sorunlarında ise tamir ve değişimle sorunu çözüme götürmek söz konusu olur.

Su kaçağının sebebini tam olarak tespit edemezseniz bu sorunu çözmesi için uzman servisin yardımına başvurmak akıllıca olacaktır. Kaçağın yerini ve sebebini doğru olarak tespit eden uzmanlar sorunun çözümüne çok önemli katkı sağlayacaktır. Servis istasyonları bu konuda donanımlı istasyon ve uzman ekip çözümleri ile olaya müdahale edecektir. Bu sayede sorunların daha pratik şekilde çözümü söz konusu olacaktır.

 

Motor Suyu Neden Eksilir Ve Bu Durumda Ne Yapmak Gerekir?