EGR İptali
Araç Yazılım İşlemleri

EGR İptali

EGR İptali konusunu anlamak için önce EGR nedir? Buna bakmak gerekir. Egzoz gazı geri çevrim sistemi bir valfin desteği ile olumlu sonuç verir. Egzoz gazının belli sınırlar içinde olması gerekir.

EGR İptali konusunu anlamak için önce EGR nedir? Buna bakmak gerekir. Egzoz gazı geri çevrim sistemi bir valfin desteği ile olumlu sonuç verir. Egzoz gazının belli sınırlar içinde olması gerekir. Hava kirliliği ve iklim değişimi gibi insanlığın çok önemli sorunları bulunmaktadır. Bunların önüne geçebilmek adına egzoz emisyon çalışmaları çok sayıda ülkeyi kapsayan bir proje şeklinde karşımıza çıkmıştır. Bu konuda alınan tedbirler içinde yer alan EGR, aracın egzozundan çıkan gazın kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Kullanımı bir zorunluluk haline gelen bu tür sistem ve uygulamalar, aslında daha yaşanır ve temiz bir dünya için gereklilikler olarak karşımıza çıkar. 

EGR İptali genellikle EGR ışığı sürekli olarak yandığı süreçlerde düşünülür. Araçların çalışma prensiplerinde sorunlar kimse tarafından istenmez. Bazen faydalı olan sistemler bile araç sürüşünü olumsuz etkileyebilir. Aracın performansına olumsuz etki yapan bir ikaz ışığının sönmesi için elbette kurallara ve ulaşım sonuçlarına uygun uygulamalardan bahsetmek söz konusu olacaktır.

EGR İptali Neden Gerekli

EGR İptali bazen çok gerekli olabilmektedir. Aracın sorunsuz çalışma prensiplerine uymayan sistemlerin gözden geçirilmesi gerekir. Yanmasını önleyemediğiniz ce sönmesini istediğiniz ikaz ışıkları için elbette alınacak tedbirler vardır. EGR valfinin sorunsuz olarak çalışması burada çözümlerden biri olarak göz önüne gelebilir. Buna ilave olarak iptal işlemi ile çözüm bulan araçların burada çok önemli bir örnek oluşturduğundan bahsetmek söz konusu olacaktır. Egzoz gazının dışarı salmaması gereken zararlı gazları önleyen sistemler, egzoz emisyon ölçümleri konusunda araçlara çok önemli katkı sağlamaktadır.

İkaz ışığının sürekli olarak yanması ve sönmemesi gibi durumlarda bazı çözümler devreye girer sistemin iptali ile alınan tedbir ve çözümler, emisyon ölçüm sonuçlarına olumsuz olarak yansımamalıdır. Bir şekilde çözüm olarak ortaya çıkan bu uygulamalar esnasında aracın trafiğe çıkmasında herhangi bir engel yaşanmamalıdır. Mevcut sistemin iptali ile alınması planlanan tedbirlerde emisyon sonuçlarına zarar vermeyen çözümlere bakmak ve bu çerçevede değerlendirme yapmak gerekir.

 

EGR İptali Dışında Nasıl Çözümler Vardır?

EGR temizliği burada beklenen ve uygulamaya konan çözümler arasındadır. Çözümleri masaya yatırdığınızda iptal ve temizlik konularına değinmek ve bunlar içinden uygun olanı tercih etmek önemli olacaktır. Eğer ikaz ışığının yanma sebebi temizlik çözümleri ile giderilirse temizliğin daha pratik ve avantajlı bir tercih olduğunu söylemek gerekir. Temizlik sonrasında aracın belirlenen normlar içinde çalışması ve salınım yapması beklenir.

EGR temizliği kurallara uygun ulaşım konusunda önemli avantajlardan biridir. Temizlik sonrasında EGR valfi çalışması kontrol edilir ve ölçüm sonuçlarına bakılır. Sonuçlar normalse ve ikaz ışığı yanmıyor ise bu temizliğin çözüm noktasında uygun bir uygulama olduğuna karar verilir. Adblue ve chip tunning de alternatif yöntemler arasındadır.

EGR İptali Zararlı Mı?

EGR iptali zararlı mı yoksa herhangi bir zararı yok mu? Bu konuya bakmak ve tedbirleri de buna göre almak gerekir. Sistemin iptalini gerçekleştiren ve emisyon ölçüm sonuçları konusunda güven veren servisimiz ikaz ışığının sönmesine ve avantajlı bir uygulamanın devreye girmesine yardımcı olmaktadır. EGR ışığı yandığı esnada direkt olarak bu valfi ve buna bağlı sistemi iptal etmek çözüm olmaz. Servisimiz bünyesinde verilen hizmetlerde iptal sonrası ölçüm sonuçları garantiye alınır ve bu şekilde sistemin iptali konusunda güvenilir bir hizmet ve uygulama devreye girer.

EGR iptali zararlı mı dersek bilinçsiz olarak yapılan uygulamalarda cevabımız evet olur. Oysa hava kirliliğine olumsuz etkisi bulunmayan bir uygulama ile bulunan geçerli çözümler bulunmaktadır. Servisimiz bu konuda uygun çözümlerle sizin yanınızda olacaktır.

İlgili Konular

Çatlak Cam Tamiri

Çatlak Cam Tamiri

Araçlarımız, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi ve onların bakımı da aynı derecede önem kazandı. Özellikle, araç camları hem güvenlik hem de konfor açısından kritik bir rol oynar. Peki ya bu camlar çatladığında ne yapmalıyız? Çatlak bir cam, sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir ve estetik açıdan da hoş olmayan bir görünüme neden olabilir. Çatlak camların tamir edilip edilemeyeceğini, eğer edilebiliyorsa bu işlemin nasıl yapıldığını ve cam motorunun önemini ele alacağız. Böylece, bu tür bir durumla karşılaştığınızda bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz...

Rehbere git

Amortisör Değişimi

Rehbere git
Amortisör Değişimi
Bostancı Oto Sanayi

Bostancı Oto Sanayi

Bostancı oto sanayi kaliteli tamircilerin ve hizmet adreslerinin ortak noktasıdır. Ekonomik, avantajlı ve kaliteli oto tamir çalışmaları, bu bölgede yüksek standartlı hizmet olarak insanların önüne gelmektedir.

Rehbere git

ABS ışığı neden yanar

Rehbere git
ABS ışığı neden yanar