DPF İptali
Araç Yazılım İşlemleri

DPF İptali

DPF İptali durumu pek çok araç sahibinin zihninde soru işareti bırakmaktadır. Katalizör ile sistemler arı ünitelerde yer aldığında bu iptal durumunun herhangi bir sorun yaratmadığı bilinmektedir.

DPF İptali durumu pek çok araç sahibinin zihninde soru işareti bırakmaktadır. Katalizör ile sistemler arı ünitelerde yer aldığında bu iptal durumunun herhangi bir sorun yaratmadığı bilinmektedir. Aracın muayeneden sapasağlam şekilde geçebilmesi bu konudaki olumlu yönü ortaya koymaktadır.

Japonya’nın Kansai bölgesinde yer alan Kyoto şehri tüm insanlar hatta tüm canlılar için çok kritik bir kararın alınmış olduğu şehirdir. Kyoto'da, 1997 Yılında imzalanan protokol insanlar için çok önemli bir şans olarak görülmüştür. Bizim ülkemizin de 2009 içine dâhil olduğu bu anlaşma ile hava kirliğinin önüne geçecek çok önemli bir çalışma ortaya çıkmıştır. Bu protokole göre otomotiv firmaları anlaşma içinde olan ülkelere karşı önemli bir görev ve sorumluluğa sahip olmuştur. Dizel partikül filtresi yani bugün DPF olarak bildiğimiz unsur, araçlara entegre edilmek durumunda olmuştur. Böylece hava kirliliği konusunda çok önemli bir çözüm için gerekli adımlar atılmıştır. 

Partikülleri tutan ve karbon salınımını azaltan bu sistem araçların trafiğe çıkabilmesi için sahip olması gereken bir unsurdur. Bu filtrenin iptali ile birlikte egzoz emisyon sonuçlarının beklenen standartlara uymama ihtimali ortaya çıkacaktır. Katalizör ile ayrı olan sistemlerde endişe edilecek bir durum olmadığı bilinmektedir. Araçlarda bu sistemin iptali, genel olarak faydalı bir girişim olarak görülmüştür.

 

DPF İptali Araca Ne Kazandırır?

DPF İptali günümüzde araç performansını yükseltecek tüm uygulamalar ihtimal dâhilinde değerlendirilmek durumunda olmuştur. 3 adet sensörle çalışan sistemin zaman içinde araçlar için önemli yükler getirdiği görülmüştür. Mevcut sistemin iptali durumunda bazı risklerin ortaya çıkacağını düşünen önemli bir kesim bulunmaktadır. Buna rağmen sistemin iptali ile endişeli müşterileri temin eden önemli sayıda servis ve otomotiv firması bulunmaktadır. Trafiğe sorunsuz çıkmak adına araç sahipleri görevini bilmeli ve buna uygun şekilde hareket etmelidir. Bu konuda iddia edilen avantajlara yakından bakacak olursak;
 

  • Rejenerasyon esnasında ortaya çıkan yüksek ısı ortadan kalkar
  • Yakıt tüketiminde tasarruflu bir sonuç ortaya çıkar
  • Aracın çekiş gücünde önemli bir artış görülür.
  • Enjektör çok yıpranmaz ve daha uzun ömürlü olarak kullanılır
  • Araç seri olur ve performansında artış görülür.
  • Arıza lambası yanmaz ve sorun oluşturmaz 


Görmüş olduğunuz bu faydaların gerçek olması bile bu girişim için önemli bir sebep olarak karşınıza gelmektedir. Performans ve verimlilik konusu araçlar için çok önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

 

 

DPF İptali Neden Önemlidir?

DPF İptali çok önemli bir girişim ve işlemdir. Araçlarda filtrenin tıkanması sonucunda önemli sorunlar ortaya çıkar. Rejenerasyon ve arıza ışığı gibi problemlerle karşılaşan araçların bu sorunlardan kurtulmak adına çözüm arayışı içine girdiği bilinmektedir. Çözümlerden biri de sistemim iptalini gündeme getiren uygulamadır. Yalnız bu iptal sürecinde egzozdan çıkan gazın belli normlara uygun olması gerekir. Aksi takdirde egzoz emisyon sınırı dışında bir sonuç ortaya çıkarsa araçların ceza yemesi ve trafikten men edilmesi söz konusu olur.

Dizel partikül filtresinin günümüz şartlarında araçlara ilave edilme sebebi vardır. Bu sebep ise çevreyi ve atmosferi koruyan sonuçlar yaratmaktadır. Sistemin iptali konusunda karar verecek olursanız egzoz emisyon konusunda garanti veren bir servis ile karar vermelisiniz aksi takdirde iptal işleminin araca ve size zararı dokunacaktır. Uzman ve ne yaptığını bilen servisimiz garantili bir hizmetle gerekli iptal işlemini yerine getirmektedir. Aracınızın kaliteli ve performansı yüksek bir ulaşım fırsatı bulabilmesi için servisimiz her zaman göreve hazır olarak size uygun çözümler ortaya koymaktadır.

 

İlgili Konular

ABS ışığı neden yanar

ABS ışığı neden yanar

Rehbere git

Amortisör Değişimi

Rehbere git
Amortisör Değişimi
Çatlak Cam Tamiri

Çatlak Cam Tamiri

Araçlarımız, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi ve onların bakımı da aynı derecede önem kazandı. Özellikle, araç camları hem güvenlik hem de konfor açısından kritik bir rol oynar. Peki ya bu camlar çatladığında ne yapmalıyız? Çatlak bir cam, sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir ve estetik açıdan da hoş olmayan bir görünüme neden olabilir. Çatlak camların tamir edilip edilemeyeceğini, eğer edilebiliyorsa bu işlemin nasıl yapıldığını ve cam motorunun önemini ele alacağız. Böylece, bu tür bir durumla karşılaştığınızda bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz...

Rehbere git

Motor Yatak Sarması

Motor yatak sarması araç sahiplerinin karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biridir. Motor yatağı içinde sert ve sağlam metal alaşımdan yapılmış dişli ve parçalar bulunur.

Rehbere git
Motor Yatak Sarması